"...në lidhje me këtë univers shqiptar që merr format e një labirinti,
nuk mund të merret guximi të shtrohen pyetje qoftë edhe të thjeshta në pamje,
pa patur bindjen që përgjigja mund të trondisë dhe të rrëzojë një ndërtesë të tërë të të menduarit,
një sistem të tërë të ngritur mbi bazën e paragjykimeve ose të vrojtimeve të ngutura"
.
Dashur padashur, historia imponohet vetvetiu si çelës i çdo misteri, si një sumum njohjeje objektive dhe jashtëpersonale meqënëse përfaqson tretjen shumëshekullore të fateve individuale dhe të qëllimeve kolektive – pavarësisht se me anë të saj, historianët shqiptarë të të gjitha kohrave « kanë justifikuar çka kanë dashur ». Sidoqoftë, ajo shërben vetëm si lëndë e parë, si një ind i dendur i cili përmbyll në strukturën e tij hermetike një varg pyetjesh të mbetura prej kohësh pa përgjigje bindëse : nga vijnë Shqiptarët ? përse pjesa më e madhe e tyre përqafoi fenë myslimane ? përse ata ishin të fundit që u shkëputën nga perandoria otomane ? përse ata shkëmbyen Republikën me Monarkinë e Zogut ? si mundi një grusht komunistësh të marrë pushtetin brenda tre vjetëve ? ç’don të thotë « nacional-komunizmi » i Hoxhës ? përse komunizmi mundi të rrënjosej kaq thellë në vendin e Shqiponjave ? Cilët janë përbërësit e përzierjes « magjike » që shëndrron një kardiolog të zot në burrë Shteti, një komunist model në babain e Demokracisë, një ikonë tê përgjëruar në tabelë qitjeje ? përse Kosovarët ishin të fundit që braktisën Jugosllavinë në agoni ? për ç’arësye shoqëria postkomuniste zgjodhi si mënyrë mbijetese ekonominë e nëndheshme të trafiqeve, të krimit të organizuar ose të korrupsionit ?

Thursday, March 27, 2008

Bir Kryetar i nënes....

. Dikur kanë qenë mësues, mjekë, metalurgë, ushtarakë, inxhinierë.. . . . Koha - dhe njerëzit - i bënë Kryetarë, Prijës, Presidentë... . . . Sidoqoftë në thellësi të shpirtit, ata kanë mbetur ashtu siç i ka bërë nëna e tyre : komikë. . . . . . George. W. Bush jr. - President i SH.B.A .

. "Nuk njoh njeri tjetër [si veten] të ketë arsyet më të mira, për të gjitha dëmet që mund të ketë shkaktuar.. " (The Guardian. Londër)

. " E kaloj kohën në telefon, dëgjoj, inkurajoj, bëj edhe mbledhje. Pra, bëj plot gjëra.." (Washington Post. USA)

. "E dini? E kam të vështirë ndërkohë që jetoj në këtë Shtëpi të Bardhë kaq të bukur, t'ju them me saktësi se çfarë ndodh në terren.." (përgjigje ndaj pyetjes: A po ndodh luftë civile në Irak ?) (Washington Post. USA)

. "Kush e ka shkruar për ty Geldof" pyeti G.W. Bush rockerin britanik Bob Geldof, ndërkohë që ky i fundit i dhuroi librin e tij.

. "Kush do t'a lexojë për ju zoti President?" qe përgjigja e artistit.

. . Mahmud Ahmedinejad - President i Republikës Islamike të Iranit. . Mahmud Ahmedinejad - President i Republikës Islamike të Iranit. . . . " Në përgjithësi, vera është e nxehtë. Por kësaj vere, ne parashikojmë një rritje të mëtejshme temperature, falë fitoreve së njëpasnjëshme të popullit tonë, si edhe falë dështimeve të armiqve tanë që sa vinë edhe shtohen.." (Al-Hayat, Londër). . . " Me qëllim që të na prishin punë, armiqtë tanë thurin komplote pas komplotesh: për shembull, ata ngrenë çmimin e domateve në treg. Ata mendojnë se në këtë mënyrë mund të na detyrojnë të heqim dorë nga idealet tona.." ( Agjensia ISNA, Teheran). . . Luiz Injacio Lula da Silva - Presidenti i Brazilit. . . . "Në se njihni dikë të madh në moshë dhe që ju pohon se është i majtë, dijeni sa ai ka një problem. Dhe në rastin tjetër, po qe se njihni dikë të ri që ju pohon se është i djathtë, edhe ai ka një problem.." (Revista Istoe, Brazil). . . " Imagjinoni sikur të pranoj të ul moshën madhore, të dënueshme penalisht nga 18 vjeç në 16, të nesërmen do të më kërkonin t'a çoja në 15 vjeç, më tej në 9, mos të themi 10 dhe, kush e di, ndoshta një ditë do të më kërkojnë të dënoj edhe një fetus... " (përpara Parlamentit të Brazilias) . . Aleksandër Lukashenko - president i Bjellorusisë. . . " Ne i falsifikuam zgjedhjet. Në fakt, rreth 95,5% e zgjedhësve votuan për presidentin Lukashenko. Por menduam se, gjithsesi, nuk do të ishte një rezultat bindës për Evropën. Atëhere, bëmë si bëmë dhe nxorrëm një rezultat aty rreth 86% - sipas normave evropiane..." . . Lesh Walesa - ish presidenti i Polonisë. . . " Jam tashmë 54 vjeç dhe kur i shoh gratë, i konsideroj vetëm nga pikpamja praktike.." (prill 2007) . Vladimir Putin - ish presidenti i Rusisë. . . . "Që nga vdekja e mahatma Gandit, s'ka mbetur asnjë njeri tjetër me të cilin mund të flas..." (qershor 2007) . . "Spanjollët nuk mund të na japin leksione ne - mjafton të shohin ata kryetarët e tyre të bashkive të korruptuar. Sa për Mafian, ajo ka lindur në Itali dhe jo në Rusi... " . . "Së shpejti, ne do të ngremë një ushtri të aftë të ndalojë çdo të huaj që dëshiron të shtjerë hundën e qurrosur në çështjet tona të brendshme.." (nëntor 2007) . . Robert Mugabe - president i Zimbabwes. . . " Sigurisht që do të dal në pension një ditë prej dite, por gjithçka varet nga rrethanat. Nuk mund të më kërkoni sidoqoftë, që të largohem - dhe të le partinë time të shembet... " (ndërkohë që ai ka 30 vjet në krye të vendit..) . . . . . . . . . . . . . . . Në qoftë se do të ndiqnim formulën tashmë klasike të Shvejkut, babait të humorit antikonformist dhe absurd, do të ngrinim pyetjen : . . A njihni një Kryetar, ish-President dhe Kryeministër si ai, që mbledh në një të vetme freskinë e përgjigjeve të të parit, thellësinë e mendimit tê të dytit, imagjinatën e të tretit, zgjuarësinë e të katërtit, babaxhanllëkun e të pestit, vendosmërinë e të gjashtit si edhe jetëgjatësinë politike të të shtatit ? dhe që ndërkohë është i ngjyrosur (nga bloza e Gërdecit), i hipur në degë (më falni: në tribunën e Parlamentit) dhe që këndon (edhe njëherë të falur: këshillon opozitën të fshijnë me nder prapanicën me gazetat që flasin për allishverishet e trafikut të armëve).

5 comments:

Selfmaderadio said...

Mua me pelqeu prakticiteti i Les(h) Valesa.

Agobooks said...

Mua më duket se ti je duke bërë...agjitacion e propagandë ndaj atij, që në të vërtetë, duhet ta përdorin shqiparët në vend të letrës higjenike!
Nuk i ke mirë punët, miku im!!! :)

Krasta Krau said...

Bukur shume

MidisNesh said...

hihih...mua me pelqejne gjithmon komentet ne kllapa :D

te pershendes xixa

drejt tropojes said...

shume interesante!

 
Përjetësisht të Panjohur